Hledat

Drobečková navigace

ZŠ Dašice > Pro žáky > Projekt na finanční gramotnost

Projekt na finanční gramotnost

Celoškolní projekt Finanční gramotnost jsme měli naplánovaný již před dvěma lety. Bohužel jsme ho museli z důvodu různých omezení dvakrát odložit.

Smyslem projektu je

  1. Nechat žáky nahlédnout do problematiky fungování malé firmy, neboť si musí zpracovat prodejní plán a prakticky si vyzkoušet své produkty propagovat a prodat.
  2. Žáci jsou promícháni napříč ročníky a třídami – spolupracovat tedy budou starší s mladšími. Lépe se tak poznají, naváží „pracovní“ kontakty, které snad povedou i k dobrým vztahům v běžném školním životě.

Na začátku projektu – tedy první školní týden – byli žáci rozděleni do týmů. Každý pracovní tým dostal svého dospělého garanta, který bude dětem dělat projektového průvodce. Týmy se sešly na jednu hodinu v pátek 9. září, aby se domluvily na svém pracovním plánu.

14. září jsou pro žáky 7. – 9. ročníku připraveny prakticky zaměřené semináře na různá témata, která se k FiG váží – například Cenotvorba, Podnikání, Personalistika, Reklama a marketing, Zákonitosti trhu, Bankovní produkty …. . Na seminářích získané dovednosti starší žáci zužitkují při organizaci práce svých týmů.

V průběhu září, října a listopadu budou žákovské pracovní skupiny pracovat na svých produktech a jejich propagaci. Celý projekt vyvrcholí 23. listopadu, kdy budeme slavit jednak 60. výročí otevření školy a zároveň žáci budou mít možnost prezentovat výsledky své práce.

Poslední aktivitou projektu bude vyhodnocení, jak pracovní skupiny obstály v konkurenci a jak se jim vedlo při organizaci jednotlivých fází projektu.

Finančně tento projekt, ostatně jako již mnoho dalších, podpoří Společnost přátel ZŠ Dašice. Určitě uvítáme pomoc rodičů (prarodičů) a to především formou sdílení zkušeností.

Pevně věříme, že i tento projekt bude pro naše žáky přínosem, že si spolupráci užijí, možná naváží nová přátelství a snad zjistí, že podnikání má také svá úskalí.

Mgr. Lada Morávková

 


14. září 2. - 5. vyuč. hodina pro žáky 7. – 9. ročníku připraveny prakticky zaměřené semináře na různá témata, která se k FiG váží – například Cenotvorba, Podnikání, Personalistika, Reklama a marketing, Zákonitosti trhu, Bankovní produkty …. . Na seminářích získané dovednosti starší žáci zužitkují při organizaci práce svých týmů.

 

9. 9. 2022 - 1. vyuč. hodinu – 1. DOMLUVA - celá skupina se pod vedením kapitána (žáků 9. třídy) schází ve třídě u svého patrona (učitele) a začínají řešit podnikatelský záměr, který budou v den D dělat, strategii, nápady na výrobky a hlavně začínají se domlouvat, kdo bude co dělat, kdy se budou scházet (např. si založí skupinu na Teams atd.), domluví se, kdo zjistí ceny vstupních surovin, kde se dají koupit a vytvoří seznam věcí, které budou pro výrobu svých výrobků potřebovat.. 

 

Nabídka aktivit:

1) KAVÁRNA S OBSLUHOU – zde se bude prodávat káva, čaj, pečený čaj, nealko nápoje, vlastnoručně upečené pečivo např. vánočka, čerstvé palačinky, vafle, štrůdl…  skupina si zde připraví i posezení a bude zákazníky obsluhovat, ale i možnost odnést si jídlo s sebou.

 

2) SUŠENÉ OVOCE, bylinky a koření, čerstvé bylinky v květináčích, pečený čaj.

 

3,4) RESTAURACE S OBSLUHOU – zde se prodávají např. tousty, párky v rohlíku, slané palačinky + různé nápoje (i káva, čaj, nealko nápoje, domácí limonády, koktejly) – posezení, ale i možnost odnést s sebou. 

 

5) PEKÁRNA balených výrobků a výrobků s sebou – zde se prodává pečivo slané a sladké, ale odnáší se pouze s sebou (není tam místo pro sezení) – vánoční cukroví, perníčky, preclíky, rohlíky, pizzašneci, tyčinky…

 

6) ČOKOLÁDOVNA - zde by se mohlo prodávat jak s sebou, ale mohlo by tu být i posezení + možná dílnička, kde by si mohli i zájemci něco vyrobit (fondee). Prodej vlastnoručně vyrobených pralinek, čokolád různých příchutí + teplá čokoláda, kakao..

 

7) KURZY – výuka kurzů např. tance, hry na hudební nástroj (např. bubny), Jitky tanec, posilovna nebo třeba kurz Zumby, meditační centrum – aromaterapie, muzikoterapie....

 

8) FITCENTRUM - sportovní trenažer, soutěže, proteinové nápoje a tyčinky...

 

9) BUTIK – prodej vlastnoručně vyrobených (ušitých) a obarvených tašek, ubrousků s vánoční tématikou, prostírání, povlaků na polštáře, šátků - šál, ale třeba i vycpaných látkových (ponožkových) zvířátek, kůň na tyči, skřítek z ponožky vycpaný rýží….

 

10) BIŽUTERIE – prodej vlastnoručně vyrobených provázkových náramků, přívěsků např. na kožené bužírce, náhrdelníků z korálků, FiMo hmoty (p.Havlovcová), dřeva, drátků atd. + dílnička, kde by si zájemci přímo i něco vyrobit.

 

11) FOTOKOUTEK – tvorba a tisk rodinných fotek, koláží, karikatur, ale i např. následný tisk na trička, rámeček na fotky, školní kalendář.

 

12) SVÍČKÁRNA, mýdlárna, prodejna šumivých bomb do koupele, slizu – vlastnoručně vyrobené, krásně zabalené voňavé dárky… + dílnička.

 

13) DŘEVOVÝROBA – prodej vyrobených svícnů, podtácků, z březových polen vyrobených andělíčků, sněhuláčků atd. + dílnička na výrobu nějaké dřevěné drobnosti.

 

14) PRODEJNA S VÁNOČNÍ DEKORACÍ – prodej vyrobených zápichů, vánočních ozdob z různých materiálů (např. I háčkované...), polystyrénové koule vánočně ozdobené, lepení ubrouskovou technikou např. na svíčky, adventní věnce, svícny, jmelí.

 

15) KERAMICKÁ DÍLNA – prodej výrobků z keramiky, zvonečky, zápichy, ozdoby na věnec, svícny...

 

16) KNIHKUPECTVÍ - jmenovky na dárky, pohledy, knížky, sesbírané recepty, školní časopis, popř. časopis pro děti s křížovkami, omalovánkami, spojovačkami + dílna pro děti.

 

17) BANKA, SMĚNÁRNA a majitel obchodního domu – tvorba školních bankovek, směnárna, výzdoba školy na chodbách např. směrovkami, kde se který obchod nachází, plakáty,  mapa školy. Připravit věrnostní kartičky pro zákazníky….