Hledat

Drobečková navigace

ZŠ Dašice > Projekty > Projekt na finanční gramotnost

Projekt na finanční gramotnost

Vážení rodiče, prarodiče a přátelé školy,

děkujeme Vám za návštěvu slavnosti k výročí 60 let od otevření budovy školy a našeho obchodního domu ZŠ Dašice. Váš zájem byl tak obrovský, že jste si na vlastní kůži mohli vyzkoušet, jaké to je, když zkrachuje banka a dojdou peníze – Školáci. Ředitel banky se těšil, jak si bude užívat na plážích v teplých krajinách, ale už o svém dalším projektu přemýšlí v chládku  :-) 

 

24. 11. 2022 proběhlo pod dohledem zaměstnanců banky losování správně vyplněných věrnostních karet. Šťastnými výherci se stávají a pro ceny si od 5. 12. 2022 do 9. 12. 2022 k nám do budovy ZŠ Dašice do 2. patra k p. uč. Vlčkovi mohou přijít:

1. cena Helena Křížková
2. cena Martina Nykodýmová
3. cena Petr Soukup
4. cena Jana Mrázková
5. cena Jan Šec
6. cena Květa Vajerová
7. cena Stella Kučerová
ředitel ve vězení2022.jpg

 

   Velké poděkování patří i žákům, kteří se během projektu učili pracovat ve věkově nesourodých týmech, dělili si role, domlouvali se na tom, co budou nabízet, vymýšleli reklamu, dohadovali se o cenách svých produktů, snažili se zaujmout, museli se poprat s velkým množstvím zákazníků při prodeji, vytvářeli si komunikační kanály a komunikovali nejen mezi sebou, ale také s těmi, kteří o jejich produkt projevili zájem, a někteří dokonce nečekaně i s médii. Řešili krizové situace během příprav na den D a v jeho průběhu. Nebylo lehké odhadnout, kolik zboží je potřeba vyrobit, aby bylo prodejné. Nakonec velká většina skupin zjistila, že mohlo být zboží víc a nabídka ještě širší, protože vy jste byli skvělí zákazníci. To vše a také náklady a výdaje členové týmů vyhodnocovali během posledního setkání, které následovalo po uzavření obchodního centra ZŠ Dašice. 

  Žáci měli možnost se navzájem blíže seznámit napříč ročníky, čímž je vedeme ke vzájemné sounáležitosti.  Velcí zjistili, že není jednouché někomu něco vysvětlit a společně zažili zajímavé situace, které je přinutily hledat řešení.

   Doufám, že se žáci během projektu stihli i pobavit, zasmát, něco nového se dozvědět a naučit a že se nám v nich podařilo nastartovat podnikatelské myšlení.

Filip Vlček, ředitel obchodního domu a garant projektu

 


Vážení rodiče,
ve středu 23. 11. 2022 se po skončení hudebního vystoupení žáků (cca od 17: 30 hod.) pro Vás otevřou brány naší školy, která se v tento den promění na velké obchodní centrum s pestrou nabídkou výrobků a služeb pod taktovkou žáků (kavárny, restaurace, kurzy, šperky, vánoční dekorace, čokoládovna, svíčkárna, atd. zkrátka prezentace výsledků celoškolního projektu na téma Finanční gramotnost). Jste srdečně zváni!

Důležité upozornění:
V našem školním obchodním domě ovšem NEPLATÍ české koruny, ale pouze naše školní měna – Školáci. Naší školní měnu si můžete kdykoliv během návštěvy obchodního domu ZŠ Dašice vyměnit v našich směnárnách – bankách, které budou umístěny v hojném počtu na obou patrech školy. Centrální banka školy se bude nacházet ve třídě 1.A. Výměnný kurz je 1:1 a neutracené Školáky si můžete po skončení návštěvy bez problémů vyměnit zpět na české koruny nebo si je nechat jako suvenýr a památku na tento skvělý den.

FOTKA NA WEB.JPG
Ve školní bance a také ve všech obchůdcích si můžete vyzvednout věrnostní kartičku, do které můžete sbírat razítka za své nákupy. Pokud nasbíráte 5 různých razítek (nakoupíte v pěti různých obchůdcích či restauracích) můžete svou kartičku, kterou opatříte svým celým jménem, vhodit do zapečetěného boxu v naší bance (ve třídě 1.A). Ze vhozených správně vyplněných věrnostních kartiček budou 24. 11. 2022 vylosováni šťastní výherci, kteří získají hodnotné ceny (např. lístky na školní ples). Výherci budou zveřejněni na stránkách školy s instrukcí, kdy a kde si mají ceny vyzvednout.

Věrnostní karta.pngPřejeme příjemnou zábavu a těšíme se na Vás. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Celoškolní projekt Finanční gramotnost jsme měli naplánovaný již před dvěma lety. Bohužel jsme ho museli z důvodu různých omezení dvakrát odložit.

Smyslem projektu je

  1. Nechat žáky nahlédnout do problematiky fungování malé firmy, neboť si musí zpracovat prodejní plán a prakticky si vyzkoušet své produkty propagovat a prodat.
  2. Žáci jsou promícháni napříč ročníky a třídami – spolupracovat tedy budou starší s mladšími. Lépe se tak poznají, naváží „pracovní“ kontakty, které snad povedou i k dobrým vztahům v běžném školním životě.

Na začátku projektu – tedy první školní týden – byli žáci rozděleni do týmů. Každý pracovní tým dostal svého dospělého garanta, který bude dětem dělat projektového průvodce. Týmy se sešly na jednu hodinu v pátek 9. září, aby se domluvily na svém pracovním plánu.

14. září jsou pro žáky 7. – 9. ročníku připraveny prakticky zaměřené semináře na různá témata, která se k FiG váží – například Cenotvorba, Podnikání, Personalistika, Reklama a marketing, Zákonitosti trhu, Bankovní produkty …. . Na seminářích získané dovednosti starší žáci zužitkují při organizaci práce svých týmů.

V průběhu září, října a listopadu budou žákovské pracovní skupiny pracovat na svých produktech a jejich propagaci. Celý projekt vyvrcholí 23. listopadu, kdy budeme slavit jednak 60. výročí otevření školy a zároveň žáci budou mít možnost prezentovat výsledky své práce.

Poslední aktivitou projektu bude vyhodnocení, jak pracovní skupiny obstály v konkurenci a jak se jim vedlo při organizaci jednotlivých fází projektu.

Finančně tento projekt, ostatně jako již mnoho dalších, podpoří Společnost přátel ZŠ Dašice. Určitě uvítáme pomoc rodičů (prarodičů) a to především formou sdílení zkušeností.

Pevně věříme, že i tento projekt bude pro naše žáky přínosem, že si spolupráci užijí, možná naváží nová přátelství a snad zjistí, že podnikání má také svá úskalí.

Mgr. Lada Morávková

 


14. září 2. - 5. vyuč. hodina pro žáky 7. – 9. ročníku připraveny prakticky zaměřené semináře na různá témata, která se k FiG váží – například Cenotvorba, Podnikání, Personalistika, Reklama a marketing, Zákonitosti trhu, Bankovní produkty …. . Na seminářích získané dovednosti starší žáci zužitkují při organizaci práce svých týmů.

 

9. 9. 2022 - 1. vyuč. hodinu – 1. DOMLUVA - celá skupina se pod vedením kapitána (žáků 9. třídy) schází ve třídě u svého patrona (učitele) a začínají řešit podnikatelský záměr, který budou v den D dělat, strategii, nápady na výrobky a hlavně začínají se domlouvat, kdo bude co dělat, kdy se budou scházet (např. si založí skupinu na Teams atd.), domluví se, kdo zjistí ceny vstupních surovin, kde se dají koupit a vytvoří seznam věcí, které budou pro výrobu svých výrobků potřebovat.. 

 

Nabídka aktivit:

1) KAVÁRNA S OBSLUHOU – zde se bude prodávat káva, čaj, pečený čaj, nealko nápoje, vlastnoručně upečené pečivo např. vánočka, čerstvé palačinky, vafle, štrůdl…  skupina si zde připraví i posezení a bude zákazníky obsluhovat, ale i možnost odnést si jídlo s sebou.

 

2) SUŠENÉ OVOCE, bylinky a koření, čerstvé bylinky v květináčích, pečený čaj.

 

3,4) RESTAURACE S OBSLUHOU – zde se prodávají např. tousty, párky v rohlíku, slané palačinky + různé nápoje (i káva, čaj, nealko nápoje, domácí limonády, koktejly) – posezení, ale i možnost odnést s sebou. 

 

5) PEKÁRNA balených výrobků a výrobků s sebou – zde se prodává pečivo slané a sladké, ale odnáší se pouze s sebou (není tam místo pro sezení) – vánoční cukroví, perníčky, preclíky, rohlíky, pizzašneci, tyčinky…

 

6) ČOKOLÁDOVNA - zde by se mohlo prodávat jak s sebou, ale mohlo by tu být i posezení + možná dílnička, kde by si mohli i zájemci něco vyrobit (fondee). Prodej vlastnoručně vyrobených pralinek, čokolád různých příchutí + teplá čokoláda, kakao..

 

7) KURZY – výuka kurzů např. tance, hry na hudební nástroj (např. bubny), Jitky tanec, posilovna nebo třeba kurz Zumby, meditační centrum – aromaterapie, muzikoterapie....

 

8) FITCENTRUM - sportovní trenažer, soutěže, proteinové nápoje a tyčinky...

 

9) BUTIK – prodej vlastnoručně vyrobených (ušitých) a obarvených tašek, ubrousků s vánoční tématikou, prostírání, povlaků na polštáře, šátků - šál, ale třeba i vycpaných látkových (ponožkových) zvířátek, kůň na tyči, skřítek z ponožky vycpaný rýží….

 

10) BIŽUTERIE – prodej vlastnoručně vyrobených provázkových náramků, přívěsků např. na kožené bužírce, náhrdelníků z korálků, FiMo hmoty (p.Havlovcová), dřeva, drátků atd. + dílnička, kde by si zájemci přímo i něco vyrobit.

 

11) FOTOKOUTEK – tvorba a tisk rodinných fotek, koláží, karikatur, ale i např. následný tisk na trička, rámeček na fotky, školní kalendář.

 

12) SVÍČKÁRNA, mýdlárna, prodejna šumivých bomb do koupele, slizu – vlastnoručně vyrobené, krásně zabalené voňavé dárky… + dílnička.

 

13) DŘEVOVÝROBA – prodej vyrobených svícnů, podtácků, z březových polen vyrobených andělíčků, sněhuláčků atd. + dílnička na výrobu nějaké dřevěné drobnosti.

 

14) PRODEJNA S VÁNOČNÍ DEKORACÍ – prodej vyrobených zápichů, vánočních ozdob z různých materiálů (např. I háčkované...), polystyrénové koule vánočně ozdobené, lepení ubrouskovou technikou např. na svíčky, adventní věnce, svícny, jmelí.

 

15) KERAMICKÁ DÍLNA – prodej výrobků z keramiky, zvonečky, zápichy, ozdoby na věnec, svícny...

 

16) KNIHKUPECTVÍ - jmenovky na dárky, pohledy, knížky, sesbírané recepty, školní časopis, popř. časopis pro děti s křížovkami, omalovánkami, spojovačkami + dílna pro děti.

 

17) BANKA, SMĚNÁRNA a majitel obchodního domu – tvorba školních bankovek, směnárna, výzdoba školy na chodbách např. směrovkami, kde se který obchod nachází, plakáty,  mapa školy. Připravit věrnostní kartičky pro zákazníky….