VÝCHOVNÁ PORADKYNĚ - jméno, příjmení, funkce na ZŠ (titul):
Mgr. Jana Vondroušová - funkce: učitelka, výchovná poradkyně - práce s integrovanými žáky
Mgr. Světla Svatoňová - - funkce: učitelka, kariérová poradkyně - volba povolání
Kontakty:
DOKUMENTACE:
Odborné zprávy o žácích v poradenské péči jsou uloženy u výchovné poradkyně.
NÁPLŇ PRÁCE VÝCHOVNÉHO PORADCE:
- náplň práce výchovného poradce je stanovena vyhláškou MŠMT o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních
- ve spolupráci s ostatními pedagogickými pracovníky sleduje žáky s výukovými problémy
- zajišťuje případné vyšetření v PPP, SPC
- pomáhá učitelům zprostředkovat podklady pro psychologická speciálně-pedagogická vyšetření
- má přehled o evidenci integrovaných žáků ve škole
- metodicky pomáhá učitelům poskytujícím nápravnou péči
- poskytuje poradenskou činnost pro rodiče
- v součinnosti s ostatními pedagogickými pracovníky iniciuje šetření žáků, jejichž jednání a chování vyžaduje zvláštní pozornost
- dohlíží na vedení dokumentace výchovných problémů u třídních učitelů
- poskytuje poradenskou činnost pro žáky v obtížných situacích
- navrhuje řešení konfliktních situací ( rodič-učitel, žák-učitel, žák-žák )
- spolupracuje s dalšími institucemi (PPP, SPC, OSPOD, ÚP IPS…)
- předává informace z oblasti výchovného poradenství dalším pedagogickým pracovníkům
- informuje žáky a jejich rodiče o činnosti PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÉ PORADNY a SPECIÁLNĚ-PEDAGOGICKÉHO CENTRA a o dalších porad. službách v regionu (Úřad práce, sociální péče, krizová centra, volnočasové aktivity pro žáky. aj.)
- poskytuje poradenskou činnost pro žáky v obtížných situacích v době pobytu ve škole
- navrhuje řešení konfliktních situací (rodič-učitel, žák-učitel, žák-žák )
- poskytuje poradenskou činnost pro rodiče
- spolu s třídními učiteli sleduje žáky ze znevýhodňujícího sociálně-kulturního prostředí
- spolupracuje s metodikem prevence RNDr. Annou Stránskou
- poskytuje poradenskou činnost v této oblasti pro žáky a rodiče
- informuje o studijních možnostech
- pomáhá při vyplnění a odeslání přihlášek ke studiu
- zpracovává přehledy o přijetí žáků
JAK SI VYBRAT SPRÁVNÉ POVOLÁNÍ:
- na základní škole studovat s co nejlepším prospěchem
- rozvíjet své záliby a zájmové aktivity
- průběžně o budoucím povolání hovořit s rodiči, učiteli a s výchovnou poradkyní
- vycházející žáci navštíví v případě zájmu s výchovnou poradkyní ÚP IPS v Pardubicích a zúčastní se vybraných exkurzí
- sledovat informační letáky, kde jsou průběžně zveřejňovány aktuální nabídky škol a akcí (Dny otevřených dveří středních škol a učilišť…)
- ve škole na počítači vyhledávat možnost budoucího studia
- individuálně navštívit školské výstavy (Schola Bohemia aj.)
- při výběru školy nebo učiliště přihlížet k dosaženému prospěchu v 8. ročníku a v 1. pol. 9. ročníku
INFORMACE O PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ ve školním roce 2021/2022:
AKTUÁLNÍ sdělení KÚ Odboru školství bylo kariérové poradkyni sděleno na setkání se zástupci SŠ dne 14.10.2021 a informace vychází z dosud známé a platné legislativy.
Vše podstatné je k dispozici v níže uložené prezentaci KÚ Odboru školství Pardubického kraje:
"Přijímací řízení ve školním roce 2021/2022".
"ochutnávka" dosud platných ustanovení: uchazeči, tj. vycházející žáci mají možnost podat si DVĚ přihlášky
- za pomoci výchovné poradkyně si žáci vyplní ve škole vzor formuláře přihlášky
- základní školy již NEposílají přihlášky hromadně, jejich doručení je na zákonných zástupcích
------------------------------------------------------------------------------------
z webových stránek Cermatu uvádím tyto důležité informace:
1. září 2019 byl spuštěn nový web Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání na adrese https://cermat.cz
PŘIJÍMACÍ_řízení ve školním roce 2021/2022
AKTUÁLNÍ sdělení KÚ Odboru školství: = prezentace KÚ Odboru školství Pardubického kraje:
"Přijímací řízení ve školním roce 2021/2022".
Pro první kolo přijímacího řízení je možné podat až 2 přihlášky na obory vzdělání bez talentové zkoušky a až 2 přihlášky na obory vzdělání s talentovou zkouškou.
V dalších kolech přijímacího řízení NENÍ počet přihlášek, které může uchazeč podat, omezen.
Pokud se uchazeč hlásí do dvou oborů vzdělání na jedné škole, musí přesto podat dva formuláře přihlášky.
Přihláška se podává na speciálním tiskopisu (formuláři).
!!! Ve školním roce 2021/2022 jsou NOVÉ tiskopisy formuláře přihlášek a dochází ke ZMĚNĚ u VYPLŇOVÁNÍ kolonky "Jednotná zkouška !!!
Tiskopisy z předchozích let jsou PLATNÉ za podmínky DOPLNĚNÍ všech informací.
Přihlášku podává uchazeč, v případě nezletilého uchazeče jeho zákonný zástupce.
Přihlášku je možné donést na podatelnu střední školy osobně nebo ji zaslat poštou.
Návod pro její vyplnění naleznete v záložce Návod pro vyplnění přihlášky na SŠ.
!!! Uchazeči se speciálními vzdělávacími potřebami, kteří požadují úpravu podmínek přijímacího řízení, MUSÍ spolu s přihláškou odevzdat také doporučení školského poradenského zařízení. Bližší informace naleznete v záložce Úpravy podmínek přijímacího řízení.
V případě, že uchazeč hlásí na obor Gymnázium se sportovní přípravou a zároveň na jiný maturitní obor, musí při vyplňování přihlášky dodržovat specifická pravidla.
DŮLEŽITÉ shrnutí:Jednotná přijímací zkouška je povinnou součástí prvního kola přijímacího řízení do všech maturitních oborů. Výjimkou jsou obory s talentovou zkouškou (mimo obor Gymnázium se sportovní přípravou) a obory zkráceného studia podle § 85 školského zákona.
Uchazeč o vzdělávání v maturitním oboru může pro první kolo přijímacího řízení podat přihlášku ke vzdělávání až na dvě střední školy nebo na dva maturitní obory (případně odborná zaměření podle ŠVP) v rámci jedné střední školy. V případě, že podá dvě přihlášky, má možnost konat jednotnou přijímací zkoušku dvakrát. Podá-li uchazeč pouze jednu přihlášku na obor, jehož součástí je JPZ, koná zkoušku pouze jednou.
Kromě dvou výše zmíněných přihlášek na střední školy může uchazeč v prvním kole podat navíc až dvě přihlášky do oborů s talentovou zkouškou. Teoreticky tak může v prvním kole podat dohromady až 4 přihlášky. Jednotné testy však může konat maximálně dvakrát.
Do výsledku přijímacího řízení se zohledňuje pouze lepší výsledek z prvního či druhého termínu příslušného testu. Pakliže se uchazeč nemůže v prvním či druhém termínu dostavit ke konání testů, například z důvodu nemoci, omluví se řediteli školy. Pokud ředitel školy jeho omluvu uzná, uchazeč může konat jednotnou zkoušku v náhradním termínu.
Jednotná přijímací zkouška je pouze jedna z částí přijímacího řízení. Při rozhodování o přijetí uchazeče ke vzdělávání zohledňují školy i další kritéria, např. výsledky předchozího vzdělávání, umístění na různých soutěžích a olympiádách, výsledky školních přijímacích zkoušek či pohovorů atp. Kritéria pro přijetí si každá škola stanovuje individuálně. Zákon pouze stanovuje, že výsledek JPZ se na celkovém hodnocení uchazečů podílí min. 60 % (u oborů Gymnázium se sportovní přípravou min. 40 %).
Jednotná přijímací zkouška (dále jen JPZ nebo jednotná zkouška) v přijímacím řízení v oborech vzdělání s maturitní zkouškou je stanovena na základě § 60 odst. 5 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Podrobnosti jsou dále stanoveny prováděcím předpisem, kterým je vyhláška č. 353/2016 Sb., o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů.
Jednotná přijímací zkouška je povinnou součástí prvního kola přijímacího řízení do všech maturitních oborů. Výjimkou jsou obory s talentovou zkouškou (mimo obor Gymnázium se sportovní přípravou, toho se JPZ týká) a obory zkráceného studia podle § 85 školského zákona.
Specifikace požadavků jsou dokumenty, které jsou určeny pro jednotnou přijímací zkoušku z českého jazyka a literatury a matematiky v rámci přijímacího řízení na střední školy zakončené maturitní zkouškou. Tyto dokumenty vymezují rozsah požadavků na vědomosti a dovednosti uchazečů o příslušné obory vzdělání. Specifkace požadavků vychází ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura a Matematika a její aplikace, jež jsou vymezeny v Rámcovém vzdělávacím programu pro základní vzdělávání.
Na úpravy podmínek přijímací řízení mají nárok:
Úpravy podmínek uchazečů při přijímacím řízení upravují následující právní předpisy:
Legislativní zázemí přijímacího řízení, a tedy i jednotné přijímací zkoušky, tvoří školský zákon č. 561/2004 Sb. a vyhláška č. 353/2016 Sb., o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání, která blíže specifikuje ustanovení zákona. Úpravy podmínek uchazečů se speciálními vzdělávacími potřebami upravuje společně s výše zmíněnými právními předpisy vyhláška č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných.
Školský zákon:
Vyhlášky:
Výsledky didaktických testů z prvního a druhého řádného termínu jednotné přijímací zkoušky jsou ředitelům škol zpřístupněny nejpozději 28. dubna příslušného školního roku. Ředitelé škol následně do dvou pracovních dnů od zpřístupnění hodnocení uchazeče Cermatem, případně do 2 pracovních dnů po dni konání školní přijímací zkoušky ukončí hodnocení uchazečů výsledků a na základě dosažených výsledků zveřejní pořadí uchazečů. Ředitelé SŠ zveřejní seznam PŘIJATÝCH uchazečů a NEpřijatým uchazečům ODEŠLE rozhodnutí o NEPŘIJETÍ v období od 22.dubna do 30.dubna. ODVOLÁNÍ proti rozhodnutí ředitele školy lze podat ve lhůtě 3 PRACOVNÍCH dnů ode dne doručení rozhodnutí(i v odvolacím řízení přijímá ředitel uchazeče podle DOSAŽENÉHO počtu bodů).
Uchazeči, kteří jsou omluveni z 1. a/nebo 2. termínu jednotné přijímací zkoušky a mohou konat jednotné testy v náhradním termínu, nemají k termínu zpřístupnění výsledků řádných termínů uzavřeny výsledky za jednotnou přijímací zkoušku a o jejich přijetí může ředitel školy rozhodnout po zpřístupnění výsledků náhradního termínu konání jednotné přijímací zkoušky.
Pro hodnocení přijímacího řízení využijí ředitelé škol lepší výsledek z jednotných testů. Pro celkové hodnocení se použije vždy lepší výsledek z matematiky a lepší výsledek z českého jazyka a literatury. Uchazeči, kteří konali zkoušku ve dvou termínech (podali přihlášku na dvě školy s maturitními obory, případně na dva maturitní obory v rámci jedné školy), tak mohou dosáhnout například lepšího výsledku z českého jazyka a literatury v prvním termínu a lepšího výsledku z matematiky v termínu druhém a na obou školách jim budou započítány právě tyto výsledky z jednotlivých testů.
Přijímací řízení se řídí pravidly správního řádu (zákon č. 500/2004 Sb.). Účastníkem správního řízení je uchazeč (§ 27 správního řádu). Je-li uchazeč nezletilý, jeho zákonný zástupce se stává zástupcem účastníka řízení (§ 29 správního řádu). Správním orgánem, oprávněnou úřední osobou a úřední osobou je pak ředitel příslušné střední školy.
Centrum výsledky žádným způsobem nezveřejňuje a poskytuje je jen středním školám. Centrum školám pro rozhodnutí o celkovém výsledku poskytuje veškeré výsledky uchazečů, kteří jednotné didaktické testy v příslušných termínech konali. O způsobu poskytnutí informací o výsledcích uchazečům, resp. zákonným zástupcům, rozhoduje ředitel příslušné střední školy.
----------------------------------------------------------------------------
VŠECHNY důležité informace a odkazy naleznete na:
https://prijimacky.cermat.cz
---------------------------------------------------------------------------
DALŠÍ důležité a shrnující informace:
- VÝJÍMKOU UPLATNĚNÍ zápisového lístku PODRUHÉ jsou případy, kdy uchazeč MŮŽE ZÁPISOVÝ lístek vzít ZPÁTKY a UPLATNIT ho na DRUHÉ škole, a to, když:
1) bylo úspěšné jeho ODVOLÁNÍ, tj. chce ho uplatnit na škole na kterou byl přijat na základě ODVOLÁNÍ
2) uchazeč, který uplatnil zápisový lístek do oboru s talentovou zkouškou(včetně konzervatoře) a následně byl PŘIJAT do oboru vzdělání bez talentové zkoušky
-TERMÍNY konání přijímacích zkoušek:
A) - ve školním roce 2021/22 se v PRVNÍM kole přijímacího řízení se TALENTOVÁ zkouška bude konat:
do oborů Gymnázium se sportovní přípravou: v období od 2.ledna do 15.února 2022 (+JPZ se budou konat v daných termínech v dubnu 2022
- do oborů s TALENTOVOU zkouškou - ostatní obory: v období od 2.ledna do 15.února 2022
B) - ve školním roce 2021/22 se v přijímacím řízení do oborů vzdělání s maturitní zkouškou BUDE KONAT vždy ( s výjimkou některých oborů vzdělání s talentovou zkouškou a zkráceného studia) JEDNOTNÁ PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKA (JPZ) z ČESKÉHO jazyka a z MATEMATIKY
- TERMÍNY konání JPZ v PRVNÍM kole přijímacího řízení:
- pro ČTYŘLETÉ studijní obory vzdělání: 12. a 13. dubna 2022, náhradní termíny jsou stanoveny na 10. a 11.5.2022
- pro šestiletá a osmiletá G: 19. a 20. dubna 2022, náhradní termíny jsou stanoveny na 10. a 11.5.2022.
důležité informace:
- z výše uvedeného je zřejmé, že přípravu, zadání testů jednotné zkoušky, jejich distribuci a zpracování a hodnocení výsledků zajišťuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání ("CERMAT")
- uchazeč, který pro vážné důvody NEMŮŽE přijímací zkoušky konat v řádném termínu a svoji NEÚČAST PÍSEMNĚ NEJPOZDĚJI DO TŘÍ dnů OMLUVÍ řediteli dané školy, ve které měl zkoušku konat, KONÁ zkoušku v NÁHRADNÍM termínu(viz výše uvedené)
-VŠECHNY INFORMACE a KONKRÉTNÍ podmínky KONÁNÍ JEDNOTNÝCH přijímacích zkoušek ve školním roce 2021/2022 jsou k dispozici na stránkách :
https://prijimacky.cermat.cz/
a dále v NÍŽE přiložené PREZENTACI Krajského úřadu Pardubického kraje
(PREZENTACE JSOU k dispozici i na webových stránkách a PORTÁLU Krajského úřadu Odboru školství Pardubického kraje !!!)
------------------------------------------------------------------------------------------------------
PREZENTACE KÚ Odboru školství Pardubického kraje:
--------------------------------------------------------------------------
- v LEDNU 2022 podá kariérová poradkyně pro volbu povolání v rámci konzultačního odpoledne a třídních schůzek na ZŠ rodičům vycházejících žáků informace k přijímacímu řízení a k VYPLŇOVÁNÍ přihlášek, rodičům budou rovněž vydány zápisové lístky (občanský průkaz NUTNO vzít s sebou)
-------------------------------------------------------------------------
NEPŘIJETÍ uchazeče:
ODVOLÁNÍ by mělo OBSAHOVAT:
- označení správního orgánu, jemuž je určeno
- jméno a příjmení žáka, datum a místo narození
- název školy, kód a název učebního nebo studijního oboru
- důvod nepřijetí uvedený ředitelem střední školy
- důvody odvolání datum a podpis zákonného zástupce žáka
---------------------------------------------------------------------------------------
S volbou povolání mohou pomoci tyto internetové stránky:
Na adrese http://portal.mpsv.cz/ jsou k dispozici adresy, na kterých je možné získat další důležité informace k přijímacímu řízení:
http://portal.mpsv.cz/
http://www.atlasskolstvi.cz/
http://www.vysokeskoly.cz/
http://www.istp.cz/, http://www.noveistp.cz/
http://www.infoabsolvent.cz/
http://www.nvf.cz/
http://www.gwo.cz/
http://www.eu-dat.cz/
http://www.msmt.cz/, www.msmt.cz/vzdelavani/nove-formulare-prihlasek-vzory
http://www.vstupnatrhprace.cz/
http://www.budoucnostprofesi.cz/
http://www.pardubickykraj.cz/uvodni-strana
http://www.klickevzdelani.cz/
http://portal.mpsv.cz/sz/obcane/skoly
----------------------------------------------------------------------------------------------
Aktuální informace týkající se volby povolání a přijímacího řízení:
- Každý žák OBDRŽEL od VP 1 ATLAS ŠKOLSTVÍ (= seznam škol a studijních oborů)
Úřad prácev v Pardubicích - Informační a poradenské středisko pro volbu povolání (IPS) připravuje pro vycházející žáky tyto programy:
- „Chci být vojákem“ – nutno se předem objednat,
- „Chci být policistou“ – nutno se předem objednat, mohou se účastnit i rodiče
akce ÚP:
AKTUÁLNÍ informace k přijímacímu řízení jsou k dispozici na webových stránkách :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Přihlášky na SŠ:
! ve školním roce 2021/22 jsou NOVÉ formuláře přihlášek !
----------------------------------------------------------------------------------------------------
zapsala: Mgr. Světla Svatoňová, kariérová poradkyně ZŠ
Sadová 416
53303 Dašice