ZŠ Dašice > Akce > Akce školy - archiv > 2013/2014 > Exkurze na Dlouhé Stráně

Exkurze na vodní dílo Dlouhé Stráně

Dne 2. 6. 2014 žáci osmé a deváté třídy vyrazili na exkurzi do přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Cesta byla poměrně dlouhá, ale stála za to.

Když jsme dorazili na místo, měli jsme přednášku o vodní elektrárně, která se nachází právě na Dlouhých Stráních. Přednášející nám vyprávěla o vzniku elektrárny i o její struktuře.

Přednáška byla ze začátku zajímavá, ale ke konci už mě moc nebavila. Viděli jsme film, jak to bylo s elektrárnou od jejího vzniku až po současnost a také mapu elektrárny, která je opravdu veliká. Po vyslechnutí přednášky jsme byli seznámeni s elektrárnou, a pak se vydali do podzemního tunelu. Podzemní tunel vedl do takové místnosti, ve které byly stroje. Průvodkyně nás informovala o tom, k čemu slouží a co v nich probíhá. Poté jsme se vydali autobusem na prohlídku dolní a horní nádrže. U horní nádrže jsme zastavili. Je ve výšce asi 1350 metrů nad mořem. Byla tam dost zima a foukalo, takže jsme se tam moc dlouho nezdržovali. Z kopce, kde se nacházela horní nádrž, byla krásně vidět krajina, tak jsme se trochu pokochali a vyfotili Praděd.

Samotná prohlídka trvala asi 2 hodiny. Dozvěděli jsme se spoustu nových a myslím si, že i užitečných informací. A navíc to bylo zdarma. Neplatili jsme za cestu, ani vstup do objektu. Dokonce jsme dostali oběd, samozřejmě řízky s brambory. Exkurze se mi líbila.

Tereza Dvořáková, žákyně osmé třídy