Hledat

Drobečková navigace

ZŠ Dašice > Akce > Akce školy - archiv > 2014/2015 > Exkurze do TCPA Kolín

Exkurze do TCPA Kolín

   V úterý 21. 4. jsme se vypravili autobusem do Kolína, kde jsme ještě před exkurzí šli do egyptského muzea. V muzeu nás přivítala paní průvodčí, od které jsme se mohli dozvědět plno nových a zajímavých informací. Po přednášce a prohlídce muzea jsme dostali „ pracovní listy “, do kterých jsme psali informace, které jsme se mohli dozvědět během prohlídky muzea.

   Po prohlídce muzea jsme se vrátili k autobusu. Pan řidič nás dovezl do restaurace, ve které jsme dostali oběd, což bylo kuře s bramborami. Až se všichni najedli a udělali selfie, tak jsme se sbalili a nasedli do autobusu. Autobusem jsme se po dlouhé době dopravili do TPCA Kolín, kde jsme dostali klíčenky s kartičkami pro hosty. Pan, který nám rozdával klíčenky, nás taky poučil o chování v budově. Po vstupu do budovy jsme si sedli do sálu na židle a dívali se na film o TPCA Kolín.

   Po filmu nám předvedli, jak se vybavit. Každý si vzal helmu, ochranné brýle a průvodcovskou techniku se sluchátky. Rozdělili nás do dvou skupin. Obě skupiny měli jednoho vedoucího, který řídil vláček a provázel nás fabrikou.

   Po prohlídce TPCA nás vláček přivezl zpět. Potom jsme se vrátili do sálu a vrátili vše zapůjčené vybavení. Někteří měli nějaké dotazy, na které nám pan odpověděl. Potom jsme se jen rozloučili a jeli autobusem zpět k nám do Dašic.

Aneta Bartušková, VIII. třída

 

   Dne 21. 4. 2015 jsme vyrazili s VIII. třídou a pod dozorem paní učitelky Stránské a paní ředitelky Morávkové na exkurzi do Kolína.

   Vyjeli jsme ráno autobusem a dojeli přímo do centra Kolína. Volným krokem jsme těmi úzkými uličkami došli přímo k Egyptskému muzeu. Seřadili jsme se v hlavní místnosti na úvodní proslov naší průvodkyně. Upřímně mě to dost zaujalo a vychutnával jsem si všechny příběhy ve Starověkém Egyptě od naší průvodkyně nebo dost zajímavé artefakty, ať už ve výlohách nebo mimo ně. Na závěr jsme dostali pracovní list, kde jsme si mohli zkusit luštit hieroglyfy nebo kreslit různé znaky, které jsme pak společně všichni vyplnili.

   Co jsme vyšli ven, vydali jsme se na cestu k autobusu a jeli jsme na oběd do hotelu u stadionu. Měli jsme kuře s bramborem, ale mně osobně to moc nechutnalo. Hlad jsem měl, takže jsem to snědl a hlavně to bylo zadarmo.

  Šli jsme zpátky k autobusu a jeli do TPCA (Toyota Peugeot Citroen automobil). Jeli jsme kolem toho obrovského parkoviště s novými auty. Tolik aut pohromadě jsem snad ještě neviděl! Přišel pro nás ven nějaký pán, jehož jméno si nepamatuji a vzal nás do promítací místnosti, kde nás seznámil s pravidly a pustil nám jejich firemní dokument. Následně jsme si nasadili helmu a sluchátka, kde jsme poslouchali buď nahraný záznam, nebo výklad toho pána. Došli jsme do provozu a nasedli si do vláčku, kterým jsme jeli po určitých částech fabriky. Snažil jsem se poslouchat, ale spíš jsem se soustředil na to kolem mě, protože to bylo opravdu úžasné. Kolem nás jezdily vozíky ovládané na dálku, které převážely různé součástky. Nejvíc mě ale zaujali ti roboti, kteří byli snad všude. Byli obrovští a nejlepší bylo, že ti roboti dokonce i svářeli a byli při tom na desetinu milimetru přesní. Pak jsme jeli kolem finální části cesty auta, kde už ty detailnější věci a součástky nasazovali zaměstnanci TPCA. Poté jsme šli zpátky do promítací místnosti, kde jsme udělali pár fotek v té zajímavé soupravě. Ten pán nám ukázal různé grafy firmy, platy a měli jsme možnost zeptat se na cokoli.

   Pak jsme nasedli do autobusu a jeli jsme domů. Celkově se mi výlet moc líbil!

Karel Ďuráč, IX. třída