ZŠ Dašice > Akce > Akce školy - archiv > 2015/2016 > Exkurze do ČNB

Exkurze do ČNB

Dne 4. března se na vlakovém nádraží v Pardubicích začínají scházet u zdejšího modelu Pardubic mladí lidé okolo čtrnáctého – patnáctého roku života. Zanedlouho se k nim postupně přidávají i tři dospělí. Očividně je to školní výlet dvou tříd, 8. a 9. třídy. Pan učitel Vlček se ujímá vedení, nakupuje jízdenky a odvádí nás na správné nástupiště, kde se snažíme ze všech sil umístit do jednoho vagónu. Bohužel, nedaří se. Podporu nezískáváme ani u paní průvodčí, která vyhrožuje, že odjíždíme, i když polovina z nás stále stojí na nástupišti. Volíme tedy taktiku obsazení dvou vagónů rychlíku, který směřuje do Prahy, a asi po hodině vystupujeme v Praze na hlavním nádraží.

Před jeho budovu dostává každá třída svou mapu a úkol zní jasně: „Doveďte své učitele k Muzeu čokolády Choco-story.“  Prvotně neplánovaná soutěž se ale nakonec soutěží stává. Důvod? Soutěživí žáci.  Mladší žáci ztrácejí čas již na začátku, neboť se nemohou domluvit na trase.  Starší žáci se nedohadují a hned vyrážejí k cíli. Možná proto také vyhrávají.

Uvnitř v museu to „překvapivě“ voní po čokoládě. Exkurse zahrnuje historii čokolády, ukázku historických nástrojů užívaných při výrobě čokolády a čokoládové recepty. Zpestřením prohlídky je ochutnání čokolády – je k mání mléčná, bílá i hořká. Všichni se zájmem sledují výrobu pravých čokoládových pralinek. Čokoládoví nadšeni si nakupují po prohlídce ve zdejším obchůdku čokoládovou vzpomínku. Nakonec volíme v rychlé minianketě svou čokoládovou favoritku. Zvítězila hořká.

Jelikož se blíží čas oběda, vydávají se žáci s učiteli do velkého nákupního centra s názvem Palladium. Zde každý čerpá novou energii na následující program, kterým je prohlídka České národní banky. Vzhledem k přísným bezpečnostním pravidlům procházíme všichni bezpečnostním rámem a odkládáme své svrchní oblečení i zavazadla v šatně. Po zhlédnutí filmu o ČNB se přesouváme do trezoru. Zde získáváme informace o historii peněz. Každý si chce obtěžkat zlatou cihličku. Šťastlivci vyhrávají ve vědomostní soutěži briketu ze skartovaných bankovek. Na závěr se ještě naše početná výprava snaží „nacpat“ do objektivu fotoaparátu před budovou ČNB.

S jistotou ostřílených průvodců po Praze vyrážíme zpět na hlavní nádraží. V pátek odpoledne se zřejmě všichni chtějí přepravit z Prahy do Pardubic stejným rychlíkem. My už se do něho nevejdeme. Naštěstí jede během krátké chvíle další spoj, který nás dopravuje zpět do Pardubic.

Za žáky IX. a VIII. třídy Renáta Ždímalová a Marek Kubík

IMG_3537.JPG  IMG_3549.JPG