Hledat

Drobečková navigace

Zápis do 1. ročníku > Akce > Akce školy - archiv > 2014/2015 > Čerti ve škole

Čerti ve škole

aneb "Hra je radost a učení při hře je radostné." J. A. Komenský

   4. 12. 2014 se Základní škola v Dašicích stala velmi významným místem setkání neobyčejných smrtelníků, padlých andělů i andělů nebeských. Každý, kdo k nám odpoledne zavítal, si jen mohl potvrdit to, co už dávno věděl, že čerti jsou bytosti chlupaté, ušmudlané a rozpustilé. 

    Pokud jste měli dostatek odvahy a bez kolapsu minuli uvítací výbor u stanoviště rohatého taxikáře na babetě, čekaly na Vás připravené dílničky se zdobením perníčků, výrobou papírových řetězů a rybiček z oříšků, nebo vánočních ozdob, které si připravily maminky dětí. V dalších třídách nabízeli své výrobky žáci, hrála se pekelná pohádka. Všude se to hemžilo čerty a čerticemi, ať už skutečnými nebo nakreslenými. Navštívit jste mohli pekelnou kavárnu, čertovské casino, v rámci ochranného maskování volit malování na obličej, zvážit si svou bojácnost, vyzkoušet si nošení hříšníka v pytli nebo jak to vypadá, když na vás vyskočí čert z krabičky. Byli však i takoví, kteří se čertů nezalekli a směle se jim postavili v soutěži odhalování ďáblíků, mezi nejúspěšnější vymítače patřili Štěpán Bubeník a Elen Peterková.

    V podvečer už akce pokračovala vystoupením v samotném pekle. Hned za vstupní branou se vystavovaly exponáty domácích mazlíčků, smrtelníci si zblízka prohlédli mučírnu s obzvlášť krutými nástroji, jako jsou diktáty a pravopisná cvičení, rovnice o dvou neznámých, určování nerostů a hornin nebo periodická soustava prvků. Čertovská kuchyně nabízela recepty na vyhlášené lahůdky, vývar z hříšníka, čertovu pečenou hlavu nebo Luciferovy paznehty se sírovým přelivem, tedy přelivem ze síry. Už na začátku cesty jste se dozvěděli, který čert má na vás spadeno a na co byste si měli dávat pozor, jako příklad za všechny uvádím čerta Agroferta, kterého podrobně popsal Lukáš Kmošek.

   Agrofertus je čert 1. dodávkové legie, náměstek Lucifera s hodností jednorožka. Byl mu udělen řád podlosti. Vzhledově připomíná kozla kříženého s divokým kancem, je vysoký dva a půl metru, nosí dlouhý kabát a klobouk s rohy muflona. Je velmi podlý, zlomyslný, hrubý, sobecký a vulgární. Jelikož se v pekle sprostá mluva cení a považuje za důležitou věc, tvoří zhruba 80% jeho slovníku. Miluje pekelný golf, který se hraje s hlavami hříšníků, do nichž se mlátí hlava nehlava dlouhými holemi. Vyhrává ten, kdo dá větší ránu. Převléká se za pouliční prodavače, žáky základních škol nebo otravný hmyz, rád totiž lidi provokuje. Jeho manželka dostala jméno Mocjsemtopila právě kvůli vysoké spotřebě tepla, jež za svůj život promrhala. Díky ní se v pekle na 150 let snížila teplota o 42 stupňů. Hříšní lidé se pak dlouho nemohli vařit. On sám ale vařit hříšníky moc neumí, proto se specializuje na odnášení „až moc chytrých“ lidí, kteří jsou namyšlení a myslí si, že vědí všechno. Za takové hříchy si může jednou odnést i vás.

    Po vystoupení rarášků z Mateřské školky v Dašicích se vystřídali pod vedením svých třídních učitelek a učitele všichni žáci základní školy. A kdo s námi vydržel až do konce, viděl, jak moc se všichni snažili a jak se jim vystoupení povedla. Přednášelo se, hrálo divadlo, zpívalo, soutěžilo i tančilo. Učitelé, učitelky a paní ředitelka v tom rozhodně nenechali svěřené děti samotné a Čerty ve škole si společně s nimi krásně užili, což se na konečném výsledku moc hezky projevilo. Patří jim proto všem veliké poděkování za jejich elán a nadšení, s jakým si svá vystoupení připravili, a přání do budoucna, aby je chuť hrát si nikdy neopouštěla.

Jitka Vaňousová

video: https://www.youtube.com/watch?v=ucNtAGJppPM

fotografie: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.654957604616728.1073741837.288713684574457&type=1