Hledat

Drobečková navigace

ZŠ Dašice > Matematická soutěž > 6.kolo

6.kolo

Zadání pro 6.třídu

 

    Výkop na položení potrubí má tvar kvádru o délce 380 m, šířce 25 dm a hloubce 200 cm. Lžíce bagru má objem 2 m3 a za jednu hodinu je bagrista schopen ji naplnit 25krát. Vypočítej, jak dlouho bude bagristovi trvat vyhloubení výkopu, jestliže si musí dát po každých čtyřech hodinách práce hodinovou pauzu na odpočinutí.

 

Řešení

Úspěšní řešitele:

- ze šesté třídy mi bohužel nikdo nedodal správné řešení, proto zkusíme, jak se s touto úlohou poperou osmáci.

 

 

Zadání pro 7.třídu

 

 Na obrázku je obdélníková zahrada rodiny Zelených. Zahrada má obsah 30 m2 a je rozdělena na tři obdélníkové části. Jedna strana květinového záhonu má délku 2 m. Obsah tohoto záhonu je 10 m2. Část, kde se pěstuje zelenina má jednu stranu o délce 3 m. Vypočítej obsah záhonu na pěstování jahod a celkové množství hnojiva potřebného na jeho pohnojení (v kilogramech), jestliže se jahody musí hnojit dvakrát ročně a na 1 m2 je potřeba 150 g hnojiva.

Řešení

Úspěšní řešitele:

- Čepek Karel

- Kučerová Hanka

- oba velice chválím za dodání správných řešení, i přes drobné technické problémy se zobrazením obrázku. Karla chválím trojnásob, za vypracování všech tří možných řešení !!

 

Zadání pro 8.třídu

   Kolik tun písku je potřeba na vysypání 1,5 m široké cesty kolem obdélníkového záhonu o rozměrech 16m a 28m, je-li vrstva písku 6 cm vysoká? Hmotnost 1 m3 písku je 2000 kg.

 

Řešení

Úspěšní řešitele:

- ani v osmé třídě mi tentokrát nikdo správné řešení nedodal.