Hledat

Drobečková navigace

ZŠ Dašice > Matematická soutěž > 3.kolo

3.kolo

Zadání pro 6.třídu:

  Honza  vystřihl z listu papíru dvanáctiúhelník a složil z něj krabičku (viz obrázky).  Urči objem této krabičky a množství papíru v dm2 potřebné na její výrobu.

Řešení

Úspěšní řešitele:

- Z šesté třídy mi nikdo, ani za dva týdny, nedodal správné řešení, proto zkusíme zadat tento příklad osmákům a uvidíme, jestli ti uspějí.

 

Zadání pro 7.třídu:

   Domeček na obrázku o rozměrech 5 x 10 metrů je kolem dokola obehnán pásem trávníku o šířce 2 metrů. Vypočítej množství (v kg) travního semene potřebného na osazení celé travnaté plochy (kromě cestičky, která je široká 1 metr !), jestliže na 1 m2 plochy je potřeba 0,5 kg travního semene. Dále vypočítej cenu oplocení celé zahrady, jestliže cena pletiva je 300 Kč za metr a branka k přístupové cestě stojí 2500 Kč.

Řešení

Úspěšní řešitele:

- Teplá Veronika

- Kučerová Hanka

- Čepek Karel

Všechny tři chválím za moc hezky zpracované řešení !!

 

Zadání pro 8.třídu:

   Česká národní banka má ve svých trezorech finanční rezervy ve formě zlatých cihel. Jedna taková zlatá cihla má rozměry 25 x 10 x 8 cm. Vypočítej, jakou hmotnost má jedna zlatá cihla, jestliže hustota zlata je asi 20 g/cm3 ( tedy 1 cm3 váží 20 g). Nenech se zmást některými americkými filmy, kde si podobnými cihličkami pohazují jako s kusem papíru. Dále vypočítej jakou celkovou hmotnost má 350 takových zlatých cihel ukrytých v České národní bance a jakou celkovou cenu v miliardách českých korun by za ně mohla banka v případě prodeje získat, jestliže gram zlata se na světových trzích prodává asi za 20 amerických dolarů. 1 dolar je asi 15 českých korun.

Řešení

Úspěšní řešitele:

- Buchtele Daniel

- Zlatohlávek Adam