Hledat

Drobečková navigace

Zápis do 1. třídy > Akce > Akce školy - archiv > 2018/2019 > Expedice Ukrajina 2018

Expedice Ukrajina 2018

   21 žáků Základní školy Dašice mělo možnost v rámci spolupráce Krajského úřadu Pardubického kraje s oblastí Podkarpatské Rusi na Ukrajině navštívit partnerské ukrajinské městečko Novoselytsii. Tentokrát jsme si pro cestu vybrali první polovinu listopadu. Cesta do cíle sice nebyl krátká, ale díky profesionalitě řidičů dopravní společnosti LAS Chrudim a přátelským vztahům na hraničním přechodu mezi Slovenskem a Ukrajinou proběhla bez problémů. V pátek 4. 11. jsme v dopoledních hodinách vystoupili z autobusu před partnerskou ukrajinskou základní školou, jejíž žáci nás přivítali připraveným programem. Kromě vystoupení s pásmem národních písní nás čekal turnaj ve skupinových hrách a diskotéka. Navečer mohli naši žáci zkusit místní variantu saunování – tzv. „čanu“, což znamená střídání koupele v kotli minerální horké vody s ochlazením ve studené vodě potoka. Nadšení našich svěřenců pro takovou lázeň bylo tak velké, že jsme během pobytu aktivitu ještě jednou zopakovali. Dlouhá cesta, náročný program ve škole a vodní procedura udělaly své a mladí cestovatelé upadli do postelí bez větších protestů. V sobotu nás čekala návštěva pohraničního města Užhorodu, kterým nás provedla paní ředitelka novoselytské školy. Na místním zámku a ve skanzenu jsme nahlédli do historie oblasti. Naši žáci byli překvapeni, když objevili česky psané záznamy, česká jména u historických fotografií a mapy, na kterých tato oblast, kde jsme pobývali, patřila k Československu. V centru města jsme nechali naše jazýčky ochutnat lahodné pralinky v místní čokoládovně a nakoupili jsme drobné suvenýry. Na cestě za historií nás doprovázeli někteří ukrajinští žáci, kteří s našimi dětmi velmi bezprostředně navázali rozhovory tam, kde při loňské návštěvě skončila. A vlastně ani neskončila, neboť díky různým komunikačním vymoženostem dnešní doby spolu obě strany neztratily kontakt ani během roku.

  V neděli nás čekala turistika. Navštívili jsme národní park a po strmých stezkách jsme se závějemi podzimního listí doslova vyškrábali do jeskyně, která má několik pater. Zajímavou degustační zkušeností se stala také „ochutnávka“ léčivého sirného pramene. Na cestách nám opět milou společnost zajistili žáci místní školy. Bylo zajímavé pozorovat, jak mizí prvotní jazyková nejistota a vítězí přirozené přátelské vztahy.

  V pondělí jsme měli domluvenou návštěvu školy s tím, že naši žáci byli rozděleni do menších skupin a zúčastnili se výuky některých předmětů ve třídách. My – dospělí – jsme měli možnost nahlédnout pod pokličku aktuální školní reformy, která byla odstartována v prvních ročnících ukrajinských škol, zbyl nám také čas na diskuzi s kolegy z učitelské profese o otaznících ve školství v obou zemích. Musím konstatovat, že v oblasti vybavení, zázemí a zabezpečení jsou školy v Čechách na nesrovnatelně lepší úrovni. Na odpoledne si pro nás žáci a učitelé z partnerské školy připravili výšlap do funkčního dolu, kde se těží růžová žula. Turistický výkon všech zúčastněných byl odměněn vynikajícím piknikem doprovázeným nádhernými výhledy do okolní přírody. Měli jsme velké štěstí, neboť přes listopadové období vládlo velmi příjemně teplé a slunečné počasí.

  Poslední den jsme se rozloučili s malými a velkými kamarády a vyrazili jsme k domovu. Cestou jsme ještě stihli navštívit místní trhy, na které se sjížděli lidé z blízkého i dalekého okolí a kde bylo možné sehnat snad úplně všechno – vynikajícími langoši počínaje, přes oblečení všeho druhu, vybavení domácností, ovoce a zeleninu, zvířata a čerstvým masem ze včerejší zabíjačky konče - tedy další nevšední zážitek pro naše žáky.

A smysl této cesty?

  1. poznání, jak se žije jinde (navštívili jsme i některé rodiny, kde žijí obyvatelé s různým postižením, neboť jsme díky spolupráci s Oblastní Charitou Pardubice přivezli humanitární pomoc),
  2. srovnání dvou slovanských jazyků a využití zkušeností z angličtiny,
  3. upevnění přátelství z loňského roku a navázání nových kamarádských vztahů,
  4. nahlédnutí do zčásti společné historie obou oblastí,
  5. ochutnání místní kuchyně a vyzkoušení různých tradic.

   Cestu bylo možné uskutečnit díky finanční podpoře formou dotace Pardubického kraje - Rady Pk („Dotační program kanceláře hejtmana 2018“) a Města Dašice. Naše poděkování patří paní Haně Dzhuhanové, která nám po celou dobu naší expedice dělala velmi spolehlivou a pozornou průvodkyni.

Za ZŠ Dašice Lada Morávková

IMG_20181110_133519.jpg

IMG_20181109_104148.jpg