Hledat

Drobečková navigace

ZŠ Dašice > Akce > Akce školy - archiv > 2011/2012 > Dašické dýňování

Dašické dýňování…a naše bramborování

       Je tu podzim a k této době určitě patří brambory. Co o nich víme?

    Naši páťáci už hodně! Zjistili si z různých zdrojů, odkud zemská jablka pocházejí, jak jinak se erteplím ještě říká, jaké varné typy a odrůdy zemáků existují. Našli jsme si i několik básniček a písniček o kobzolích.

         Naše bramborování mohlo začít.

        Dobré ráno, dobrý den, vítám Vás zde s úsměvem!

         Ahoj žáci, žákyně, postavte se povinně!

         Dobré ráno, dobrý den, dnes se učit nebudem!

         Co nás čeká, co nás volá? Přece bramborová škola!

     Bramborové vyučování jsme zahájili zpěvem a recitací o bramborách. Hledali jsme příbuzná slova, sestavovali další slova z jednotlivých písmen, vymýšleli věty o určitém počtu slov, doplňovali pětilístek, pomáhali počítat sedlákovi Vaňkovi, Daňkovi a Jankovi jejich sklizně brambor. Následovala přehlídka zvolených povolání. Ti, kteří si vybrali básníka, recitovali svou báseň o bramborách. Malíři předvedli svá bramborová umělecká díla a hospodáři nás podrobně seznámili s pěstováním brambor od zasázení až po sklizeň a uskladnění.

         Naše vyučování jsme zakončili ve školní tělocvičně na bramborové olympiádě. Každý si vyzkoušel hod bramborou, skákali jsme z místa s bramborou mezi koleny, běželi jsme slalom s bramborou na hlavě a poslední disciplínou byla bramborová štafeta. Štafetou naše bramborování skončilo a my jsme se mohli vydat na podzimní prázdniny.                                                            

                                      Žáci 5. třídy a paní učitelka Jana Lorencová