Hledat

Drobečková navigace

Aktuality > Škola > Aktuality > CAPOEIRA na ZŠ DAŠICE

CAPOEIRA na ZŠ DAŠICECapoeira

Je brazilské bojové umění doprovázeno živou hudbou a zpěvem.

Proč vlastně vůbec uvažovat nad návštěvou Capoeiry?
Jednoduchá odpověď, jestli hledáte sport, kde se dostanete do formy, naučíte se pár hezky vypadajících akrobatických kousků, zazpíváte si, naučíte se portugalská slovíčka, zahrajete na ,,homemade“ nástroje, zlepšíte své reflexy a ještě k tomu se naučíte efektně a nebezpečně kopnout, pak neváhejte a zkuste to. Přece jen, jak se říká: ,,Za zkoušku nic nedáte“.

Otázky typu: Je to vůbec pro mě, když neudělám ani hvězdu? A co když nemám dostatečné svaly pro to, abych vydržel ve stojce?
Toto všechno a ještě více se naučíte, každý Capoeirista začíná stejně a to bez výjimky.

Capoeira se dostává do podvědomí veřejnosti stále více a v dnešní době se

snad v každé zemi najde skupina, která je tímto sportem uchvácena a učí se jeho umění.

Přináší s sebou velmi mnoho aspektů a je jen na samotných cvičencích, co si z nich odnesou a v kterých se budou dál zdokonalovat. Zda rádi hrají na hudební nástroje a zpívají nebo se raději učí novým technikám a využívají je při kontaktu v rodě, nebo pokouší limity svých pohybových dovedností v rámci akrobacie. To všechno dohromady s sebou Capoeira přináší. Nejedná se pouze o druh tance nebo bojového umění. Veškeré pohybové složky od tance, boje, akrobacie, hry a navíc osobité filozofie jsou dohromady vázané v jeden velký celek a tím je Capoeira.

HUDBA A TANEC Hudba je neodmyslitelnou součástí Capoeiry. Je právě tím prvkem, který jiodlišuje od všech jiných bojových sportů. Udává rytmus, styl hry, energii a jakési všeobecné kouzlo, které obklopuje nejen hráče, ale i okolní účastníky. Capoeira obsahuje nespočet aspektů, které si člověk musí nejdříve vyzkoušet, aby zjistil, proč chce tento sport provozovat a čím ho natolik uchvátil.Bojové techniky kopů a porazů nejsou jedinou věcí, která se na trénincích Capoeiry učí. Vedle toho jsou právě pořádány kurzy hraní na berimbau, buben aj.

TRÉNINK V rámci tréninků nabízí Capoeira mnohem více než jiné bojové sporty. Jedná se o komplexní systém cvičení, rozlišující jednotlivé aspekty, které Capoeira nabízí.Člověk se neučí pouze kopat do vzduchu či předvádět složité pohybové sekvence, složené z mnoha spojení jednotlivých prvků od dřepu po salto. Trénink slouží hlavně k tomu, aby se naučil důvod a funkci těchto na první pohled nepochopitelných cviků. V první řadě ovšem nezáleží na tom, jak dobře je prováděný pohyb vykonán. Důležitější je funkce daného pohybu a důvod jeho provádění.Cvičení jsou dobrou průpravou všeobecné znalosti základních gymnastických cviků, které posléze mohou vyústit ve vysokou akrobacii. Nebo se dají využít cviky silového charakteru, skládajícího se z pomalých pohybů, prováděných většinou na zpevněných pokrčených končetinách nízko při zemi. Pro umělecký rozvoj osobnosti zde výborně slouží možnost naučit se hrát na hudební nástroje a zpěv. Jedním z posledních motorických aspektů, které capoeira nabízí je získání rytmu a s ním i správné metody dýchání. Pokud se člověk nechce stát capoeiristou v pravém slova smyslu, může v rámci tréninků a cvičení mnohé získat. Jedná se o věci využitelné v každodenním životě a v první řadě se především jedná o poznání svého těla, možností jeho využití a vyrovnání se sebou samým.

FYZIOLOGICKÉ ÚČINKY CVIČENÍ Capoeira obsahuje velmi mnoho funkčních aspektů, které na člověka působí jak fyzicky, tak i duševně. V zásadě se jedná o stav osobnosti, do kterého ho cvičení Capoeira dokáže dostat. Po duševní stránce zde působí mnoho činitelů, jako například okolí, skupina lidí, prostor pro cvičení a různorodé způsoby cvičení a tréninků.  Celková energie, spojená tím vším dokáže z Capoeira vytvořit silný emotivní zážitek

Fyzicky se jedná o posílení celého svalového aparátu těla, hlavně v oblastech končetin a břicha. Zlepšení koordinačních a silových schopností je patrné téměř okamžitě z neustálého cvičení s vahou vlastního těla a provádění složitějších pohybových úkonů.  V dnešní době s capoeirou začíná mnoho dětí již v raném věku a je bezpochyby přínosem pro jejich mentální i fyzický vývoj.

PŘIHLÁŠKA_CAPOEIRA_-_DAŠICE

capoeira1.jpeg