Protidrogový pořad

V úterý 26.2. 2008 se žáci 6.třídy a část žáků 7. a 8.třídy zúčastnili preventivního programu v  KD Dubina v Pardubicích. Pořad s mírně šokujícím názvem „Jsem debil, mám vymaštěnej mozek“ pro žáky vybrala paní uč. Kňavová, která má v naší škole na starost prevenci patologických jevů.

Hlavní účinkující byla mladá žena Sabina, která od svých 15 do 22 let brala drogy. „Propracovala“ se od marihuany přes pervitin až k heroinu. Otevřeně vyprávěla o všem, čím si s drogami prošla: nejprve vzrušení, euforie, poté závislost, krádeže, absťáky, halucinace, strach o život. Jedno léčení nestačilo. Druhé bylo úspěšné. Úspěšná však byla sama Sabina díky silné vůli a odvaze bojovat sama se sebou.

Nyní, po 12 letech abstinence, s milým projevem, jemnou tváří a ve vysokém stupni těhotenství, působila (alespoň na nás, učitelky) skoro dojemně. Obdivuhodné je i to, že se svoje zkušenosti s drogami rozhodla předat těm, kteří s největší pravděpodobností jednou budou stát před rozhodnutím , zda „vzít či nevzít“.

O smyslu takového programu vypovídají myšlenky, které ihned po návratu sepsali žáci sedmého a osmého ročníku:

• zajímavé na tom bylo snad vše to prožité, to že ji matka podpořila, třeba někde jsou jiní rodiče, kteří takhle nikoho nepodpoří

• určitě bych do toho jít nechtěla, ale jak říkala ta paní, každý dospějeme a budeme chtít vyzkoušet něco jiného…někdo se udrží, někdo ne…doufám, že se takovým věcem vyhnu

• bylo to dost zajímavé, hlavně, že se máme rozhodovat správně bez jakéhokoli nátlaku a názoru ostatních…….byla to vzácná rada do života a dost důležitá

• bylo to divný, ale já bych o tom mluvit nedokázala. Je statečná

• obdivuju tu holku, jak byla statečná a přestala

• paní byla milá, hodná a otevřená

• muselo být hrozné se dostat ze závislosti na drogách

• paní to vyprávěla, jako by to právě znovu prožívala

• je statečná, že o tom dokáže mluvit před tolika lidmi....kdyby její rodiče s ní o tom mluvili, možná by si ušetřila trápení

• proti marihuaně 100% nic nemám, proti pervitinu 100% mám…obdivuji paní Sabinu, že dokázala skončit, já bych to asi nezvládla

• zaujalo mě to, že i po závislosti na drogách má dvě děti a jedno čeká