Hledat

Drobečková navigace

Zápis do 1. třídy > Akce > Akce školy - archiv > 2018/2019 > Výročí české státnosti

Výročí české státnosti

  Téma celoškolního projektu pro letošní školní rok se nabízelo samo. Nebylo možné bez povšimnutí přejít tak významné výročí, jakým je 100 let české státnosti. Abychom neztráceli čas, vytvořili jsme na konci školního roku „živou“ vlajku z triček v národních barvách, která přes prázdniny zdobila školní stránky.

 Další aktivity jsme rozjeli již na začátku září, kdy se nám podařilo s celým druhým stupněm navštívit letní sídlo našich prezidentů a nejoblíbenější místo T. G. Masaryka - zámek v Lánech. Většina tříd se v říjnu dostala díky akci zorganizované pro školy do reprezentačních prostor Pražského hradu.

Následovalo splnění dvou úkolů -

  1. každá třída si vytvořila vlastní verzi české vlajky. O nápady nebyla nouze, vznikly vlajky velkých i mešních rozměrů, byly vytvořeny různými technikami a z různých materiálů. Jako nejzajímavější byla žáky deváté třídy vyhodnocena vlajka, kterou vytvořili prvňáčci z reklamních letáčků,
  2. děti všech tříd si vybraly nějakou významnou osobnost české historie a vytvořily její portrét - díla našich malířů si mohli zájemci prohlédnout v rámci akce pro veřejnost na konci listopadu.

 Každý měsíc připravili žáci IX. a VIII. třídy pod vedením Mgr. Vaňousové pro své mladší kamarády historické okénko, prostřednictvím kterého objasnili nejzávažnější historické okamžiky jednotlivých desetiletí. Děti se během vstupů setkaly s osobností prvního prezidenta, T. G. Masaryka, potkaly osobu Adolfa Hitlera, seznámily se s vojáky, dělníky a komunisty z období 50tých let a prožily první chvíle obsazení naší země v létě spojeneckými vojsky v létě 1968. Každý takto připravený program byl zakončen malým kvízem, aby měli jeho tvůrci jistotu, že jejich osvěta padla na úrodnou půdu.

 Poslední aktivitou projektu bylo sestavení mozaiky událostí posledních 100 let pro veřejnost. Program, který proběhl 29. 11., byl koncipován jako soutěž Videostop, kterou si jistě někteří milovníci soutěžních pořadů z televize ještě pamatují. K osobě pana Jana Rosáka se přidal znalec dějin české filmové tvorby, pak Karel Čáslavský - námět Mgr. J. Vaňousové a Bc. K. I. Svobodové. Oba moderátoři v podání žákyň Martiny Dostálové a Lucie Bílé prozkoušeli obecenstvo ze znalostí v oblasti významných hudebních a filmových děl, které vznikly nebo se vztahovaly k období posledních 100 let. Ukázky doplnili žáci vystoupeními jednotlivých tříd a tanečních skupin tak, aby připomněli významné události daného období. Celé představení bylo doplněno velmi povedenou módní přehlídkou, výstavou věcí, které byly svědky některé období historie a v neposlední řadě ochutnávkou dobových jídel. Diváci zažili chvíle, které jim vyvolaly na tvářích úsměv, ale také okamžiky, kdy jim přeběhl pověstný mráz po zádech, neboť některá vystoupení evokovala velmi dobře i chvíle pro český národ ne příliš pozitivní. Po hodině a čtvrt jsme proběhli celým stoletím. Žáci si svá vystoupení opravdu užili. Učitelé si oddychli, že vše klaplo, a všichni dohromady jsme byli vděční za slova pochvaly, která nám stihli odcházející diváci ještě sdělit.

 Co bylo smyslem celé akce? Připomenout si naši historii, snažit se přispět k objasnění některých okamžiků, které byly pro naše žáky ne zcela jednoduše pochopitelné, zažít „na vlastní kůži“ to, co se vlastně „tehdy“ stalo. Ohlédnutí skončilo, ale naše historie nás provází a nadále. Jsou v ní i naše stopy, tak našlapujme s citem a s rozmyslem.

 Na závěr bych chtěla touto cestou poděkovat všem zaměstnancům školy, kteří se na celém celoškolním projektu podíleli, za jejich nápady, trpělivost, odvahu a ochotu ke sdílení společné práce.

Vlajka - celá škola 01.jpg

IMG_2506.JPG IMG_2515.JPG
IMG_2570.JPG IMG_7909.JPG
IMG_7914.JPG IMG_7917.JPG
IMG_7937.JPG IMG_7952.JPG
IMG_7998.JPG IMG_8018.JPG
IMG_8027.JPG IMG_8033.JPG