Zápis do 1. třídy > Akce > Akce školy - archiv > 2018/2019 > Návštěva letního prezidentského sídla

Návštěva letního prezidentského sídla

V rámci celoškolního projektu 100 let české státnosti vyrazily 5. - 9. ročníky 6. září do Lánů navštívit letní sídlo prezidenta. Výlet se nám moc líbil.

Prohlédli jsme si prostory zámku, kostel a nádhernou zahradu. V první polovině 19. století a počátkem 20. století prošel zámek významnou přestavbou. Prošli jsme modrou jídelnu, knihovnu, žlutý salónek i hudební místnost. Všude bylo plno lidí, kteří se sem jako my sjeli ze všech koutů republiky využít mimořádné možnosti prohlídky. Barokní zámek v obci Lány je od roku 1921 oficiálním letním sídlem prezidentů, a proto je veřejnosti nepřístupný.

První československý prezident T. G. Masaryk si lánský zámek velmi oblíbil. Po abdikaci na úřad prezidenta mu bylo umožněno přestěhovat se do Lán natrvalo. Hrob rodiny Masarykových se proto nachází na zdejším hřbitově.

Elen Peterková, žákyně IX.třídy

6B4F23E1-E042-407F-9072-AA1C56D22037.jpeg