Zápis do 1. třídy > Akce > Akce školy - archiv > 2017/2018 > Za kamarády na východ Slovenska

Za kamarády na východ Slovenska

Je slunečné úterní poledne, k ZŠ Dašice přijíždí autobus, který po nalodění 30-ti žáků školy a jejich dospělých průvodců vyráží na úplný východ Slovenska – k Zemplínské Šíravě. Cesta sice neuběhla tak rychle, jak jsme si naplánovali, ale nakonec jsme ještě před půlnocí dorazili před náš hotel Felicia, který leží nadohled od břehů Zemplínské Šíravy.

Hned ve středu ráno nás čekalo velmi srdečné přivítání na slovenské Základní a mateřské škole Krčava. Paní ředitelka Mária Skybová nám předložila své plány na následující hodiny i dny a už jsme byli vtaženi do útrob školy a pohlceni sportovním turnajem s místními borci (i když o to nešlo, nelze nepodotknout, že dašičtí sportovci nakonec vyhráli). Po výborném obědě ve školní jídelně pro nás byla připravena praktická ukázka zdobení perníčků a práce na hrnčířském kruhu – ta žáky natolik zaujala, že si všichni bez ohledu na zapatlané ruce, nohy a další části těla rozhodně chtěli vytočit svou misku, vázičku nebo jiný hliněný zázrak. Zkrátka nás děti přivedly na myšlenku, že takový kruh by se možná u nás ve škole také hodil. Aby nebylo akcí málo, vyrazili jsme navečer ještě na projížďku po Šíravě. Každý si asi dovede představit, jak se našim malým svěřencům po náročném dni hezky usínalo.

Čtvrteční dopoledne proběhlo opět ve znamení sportu – pohyb zajistili dva krásní koně a jejich majitelé. Každý malý žokej obkroužil dvě kolečka, aby na svět nahlédl ze hřbetu koně. Hned po obědě jsme vyrazili svižným tempem k Mořskému oku, což je horské jezero s průzračně čistou vodou. Bylo poměrně obtížné odtrhnout milovníky ryb od hladiny, když jim jelci v mnohapočetných hejnech doslova žrali z rukou. Ve vodním duchu pokračoval náš den i navečer. Paní ředitelka krčavské školy  pro nás vyjednala slevu na vstup do místního Thermalparku – to byl šrumec. Celé dvě hodiny klouzačky, nahřívání, bublinky, trysky, vodopády, mořský příboj a relaxování v léčivé vodě. No, tahejte si ty vodníky z bazénu!

Pátek se na nás opět usmíval slunečnem a nás čekala výuka v krčavské škole. Za ty dva předchozí dny si naše české děti na slovenštinu hodně zvykly, takže ani neulovily mnoho slovenských slov, kterým by opravdu nerozuměly. Před obědem ještě trocha pohybu – společná diskotéka. Pak už honem na exkurzi do vinohradu, odtud k léčivému prameni, kde silní jedinci ochutnali „po vejcích smradlavé vody“, nadšenci výtvarného umění na vlastní oči viděli ateliér akademického malíře a v samém závěru návštěvy Sobranců jsme se stali hosty vernisáže výtvarných děl, která proběhla při příležitosti jubilejních narozenin jednoho z vystavovaných umělců. Velký dojem na děti udělala hra na fujaru. Překvapením pro žáky naší školy byla druhá dávka vodních radovánek v Thermalparku – tentokrát jsme vydrželi tři hodiny! Zbylo jen posbírat svršky a sbalit kufry a v sobotu ráno opět zpět do českých luhů a hájů. Cestou jsme pořídili ještě pár úchvatných snímků majestátních vrcholů Tater a na kolibě Krajanka ochutnali pár místních specialit.

Po celou dobu pobytu jsme měli zajištěnou velmi pozornou péči ubytovatele, pana Vodhanela, pro kterého nic nebyl problém a vše řešil s úsměvem. Paní ředitelce vděčíme za program plný překvapení. Musím konstatovat, že jsme nepotkali člověka, který by se na nás neusmíval. Pevně věřím, že budeme mít možnost našim slovenským přátelům jejich pohostinnost vrátit.

Akce se konala za finanční podpory Pardubického kraje a Města Dašice.

Za ZŠ Dašice Jana Lorencová a Lada Morávková

Prezentace: Za_kamarády_na_východ_Slovenska.pptx