Zápis do 1. třídy > Akce > Akce školy - archiv > 2016/2017 > Projekt Karel IV.

Karel IV. na Základní škole Dašice

Ve dnech 24. - 25. 11. 2016 proběhl na ZŠ Dašice celoškolní projekt, který nás - účastníky - vrátil do období vlády Karla IV., tedy do 14. století. Na jeho začátku jsme se seznámili se středověkou módou. Již díky tomu, že se prostřednictvím svých dětí zapojili do projektu i rodiče, kteří tak podpořili jeho autentičnost zajištěním dobových kostýmů z různých společenských vrstev, se podařilo ve škole vytvořit opravdu atmosféru středověkého města, kde se potkávali různí řemeslníci, učenci, církevní hodnostáři, šlechta, poddaní i žebráci. Celému městu vládl Karel IV. a jeho rodina i s královským doprovodem (nechyběl ani kůň Její výsosti).

Jednotlivé skupiny žáků měly za úkol zkoumat Karlovu dobu z jiného úhlu pohledu. Tak se někteří zabývali hygienou a zdravotnictvím, jiní stavitelstvím, další se zaměřili na vzdělání, armádu a války či na stavbu Svatovítské katedrály a Karlova mostu. Zajímavé informace zjistili ti, kdo zpracovávali téma stravování a oblékání. Ze zcela neobvyklého úhlu pohledu se na Karla IV. podívali žáci, kteří si vybrali téma „Noc na Karlštejně“. Stali se na krátkou dobu filmovým štábem a vytvořili vlastní verzi toho klasického díla.

V úterý se druhé patro školy proměnilo ve středověkou tržnici. Trhovci nabízeli vlastnoručně upečené koláčky, škvarkové placky a preclíky - jídla, která jídávala u středověkého stolu. Zájemci si mohli koupit kapesníčky ručně vyšívané dvorními dámami s monogramem samotného Karla. Leckoho zlákaly věštkyně, které prorokovaly samou skvělou budoucnost. Ke koupi byly také kameny pro štěstí a různé ozdoby. Během trhu vystoupily zástupci skupin, aby přečetli vlastnoručně brkem psaný a pečetí zajištěný dopis pro krále.

Na závěr se středověký lid sešel v tělocvičně, aby byl přítomen velmi významné chvíli, kterou byla korunovace Karla IV. Po celou dobu slavnostního obřadu bylo v tělocvičně ticho jako v kostele a všichni přítomní opravdu se zájmem sledovali celý ceremoniál, který nastudovali žáci IV. B pod vedením Mgr. Louženské.

Celoškolní projekt by nebyl úplný, kdyby se do něj nezapojila i naše školní jídelna. Díky šikovnosti a ochotě paní kuchařek jsme ochutnali hned dvě typická středověká jídla: Varmuži (jáhlovou kaši se sušeným ovocem) doplněnou celohrachovou polévkou a pečené kuře (místo veverek, ty nechtěl nikdo ulovit, natož upéci) podávané s chlebem, které děti jedly rukama jako na hostině na královském dvoře, doplněné zelnou polévkou a mísami s ovocem.

Projekt bude pro žáky druhého stupně pokračovat ještě do 15. 12. 2016. Každý týden bude vyhlášena jedna otázka, na kterou mohou najít zájemci odpověď na prezentacích umístěných na nástěnkách 2. patra školy. Nejlepší znalce doby Karla IV. čekají zajímavé odměny.

Za ZŠ Dašice Mgr. Lada Morávková

DSCF6189.JPG