Zápis do 1. třídy > Akce > Akce školy - archiv > 2013/2014 > Nejlepší mladý chemik 2014

Nejlepší mladý chemik 2014

Když se v 9. třídě řekne - Hledáme nejlepšího mladého chemika, všem se ihned vybaví největší chemická soutěž, kterou pořádá SPŠCH v Pardubicích. Letos se naši deváťáci zúčastnili již 7. ročníku a vybojovali excelentní umístění.

Do soutěže bylo přihlášeno 3100 žáků ze 179 základních škol z 5 krajů ve 2 soutěžních kategoriích.

V 1. kategorii jednotlivců se hodnotily chemické znalosti a dovednosti žáků základních škol. Ze školního kola postoupila Nikola Pátková, Martin Janatka a Jaroslav Ždímal. 2. kolo se už konalo v budově SPŠCH, zde se nejlépe umístil Jaroslav Ždímal, který obsadil 27. místo z 204 žáků. Toto výborné umístění Jaroslava poslalo mezi 30 nejlepších chemiků z celé České republiky do 3. kola, které bylo už i praktické a zde obsadil nádherné 24. místo.

2. kategorie byla soutěží třídních kolektivů – Nejlepší chemický projekt. 9. třída se rozdělila na dvě skupiny, dívky a chlapce, které měly během 2 měsíců vypracovat projekt na téma „Chemie v našem životě“. Žáci si mohli zvolit jeden produkt, který nás každý den provází životem a pokusit se mu přijít na kloub. Vylepšit jeho vlastnosti, vyrobit kvalitnější verzi, stvořit něco nového. Fantazii se meze nekladly. Dívky si vybraly výrobu parfému a chlapci výrobu cukru z řepy cukrovky. Dívkám jsem ze začátku velice fandil, ale díky špatné organizaci ve svém týmu svou snahu nedotáhly až do finální podoby, takže přednost na samotnou prezentaci svých výtvorů v budově SPŠCH dostali chlapci se svým „cukrem“. Kluci se opravdu snažili, „uvařili“ několik podob svého cukru, vytvořili krásný plakát a prezentaci. Všechny své výtvory 19. 2. 2014 představil chlapecký tým ve složení Jaroslav Ždímal, Jakub Endl, Jakub Pátek, Daniel Zelený, Jiří Bartušek, Jiří Kučera a Martin Janatka v prezentačním sále v budově SPŠCH a poté i v odborných učebnách za pomoci nejmodernější techniky. K vidění tu bylo 15 soutěžních týmů s rozličnými výrobky, jako například pivní mýdlo, parfém z růží, psí šampon nebo bylinková kosmetika.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání hodnotných cen proběhlo 27. března 2014 v ABC Klubu na Olšinkách v Pardubicích. Chlapecký tým naší školy se svým „cukrem“ obsadil skvělé 2. místo v kategorii Nejlepší chemický projekt a odnesl si krásný pohár, spoustu nádherných cen, peněžní odměnu a pro školu skleněné laboratorní vybavení.

Díky výborným výsledkům v 1. i 2. soutěžní kategorii získala naše škola 5. místo v kategorii Nejlepší škola.

Všem žákům, kteří se aktivně zapojili do soutěže, děkuji, Jaroslavovi za jeho výborné umístění velice gratuluji, přeji mu, aby ho chemie bavila i nadále a stříbrným chlapcům slibuji, že jejich „vítězství“ sladce oslavíme :-)

Filip Vlček, 5. nejlepší učitel chemie v Pardubickém kraji :-)

Článek v regionálním tisku: ZDE