Návštěva Planetária v Praze

Ve středu 27. dubna 2011 se naše třída vydala na exkurzi do Planetária Praha. Po teoretické výuce v zeměpisu jsme jeli shlédnout praktické ukázky pohybu planet.

Do Prahy jsme jeli vlakem a vystoupili na hlavním nádraží. Odtud jsme se v rámci poznávání našeho hlavního města přesouvali pěšky na Václavské náměstí, Staroměstské náměstí a přes řeku Vltavu, až jsme došli k letenskému Metronomu. Dále jsme postupovali směrem k Národnímu technickému muzeu a odtud do Stromovky, kde v sousedství Výstaviště v Holešovicích sídlí Planetárium Praha. Je to krásná budova, která z dálky zaujme svojí kopulovitou střechou a podle popisu patří mezi největší planetária na světě a u nás je jediným svého druhu.

Vstoupili jsme dovnitř, odložili si věci a pak nás už čekal plánovaný program. Astronomický sál je kruhový, jeho kopule tvoří promítací plochu, která napodobuje nebeskou klenbu. Vprostřed sálu stojí specializovaný přístroj – planetárium, který jednotlivé astronomické jevy znázorňuje promítáním na kopuli. Tak jsme tedy mohli vidět nejen hvězdy a planety, ale také střídající se fáze Měsíce a všechny druhy zatmění Slunce a Měsíce. Planetárium umožní návštěvníkům rychle se také přenést pod oblohu rovníku nebo naopak nad zemské póly způsobem, jako byste seděli v raketoplánu.

Planetárium je výbornou názornou pomůckou pro školy, protože v hodinách zeměpisu si sice jednotlivé pojmy a děje vysvětlíme, ale praktické provedení chybí. Také pro nás byl celý program zajímavý, poučný a líbil se nám.

Výlet jsme zakončili prohlídkou výstavy Giganti doby ledové se sedmnácti modely zvířat ve skutečné velikosti a průchodem zrcadlového bludiště. Pak jsme se vrátili v pořádku domů.

Jaroslav Ždímal

žák 6. třídy