Zápis do 1. třídy > Akce > Akce školy - archiv > 2010/2011 > Evropský den jazyků (EDJ)

Evropský den jazyků (EDJ)

Slaví se v Evropě od roku 2001 dne 26. září. Slaví se v 47 členských zemích Rady Evropy. Rada Evropy byla založena v roce 1949 a je nejstarší politickou organizací v Evropě. Je to jiná organizace, než je Evropská Unie (ta sdružuje 27 států). Své sídlo má rada Evropy ve francouzském Štrasburku.

Posláním Evropského dne jazyků je zvýšit povědomí o jazykové rozmanitosti a vzdát hold obrovskému jazykovému bohatství v Evropě. Jeden z nejvýznamnějších cílů této panevropské iniciativy spočívá rovněž v podpoře jazykového vzdělávání, které nám pomáhá tohoto bohatství plně využívat.

V naší škole byl slaven EDJ pošesté, tentokrát z provozních důvodů ve středu 6.října.

Využili jsme nabídky našich bývalých žákyň, Petry Marešové a Evy Krňanské,  které studují ve 3. ročníku pardubického Gymnázia v Dašické ulici. Děvčata připravila hodinovou prezentaci ze svých aktuálních zážitků z návštěvy Anglie. Jejich cesta proběhla na počátku září tohoto roku, autobus se studenty kromě Londýna navštívil rodiště dramatika Shakespeara Stratford upon Avon, universitní město Oxford, megalitickou stavbu Stonehedge na salisburské pláni či mimolondýnské sídlo královny ve Windsoru.

Děvčata precizně připravila prezentaci a v jejímž předvádění se střídala, tvořily sehranou dvojici. Byly připravené na jakoukoliv otázku. S prezentací se seznámily děti od páté třídy výše. A libila se jim. Byl to pěkný zážitek a evokuje otázku: Vydáme se také do Londýna?

Alena Janáková, vyučující ZŠ Dašice