Den Země

Celosvětově se slaví Den Země 22.4., technické důvody nás však vedli ke čtvrtku 9.5.2009, před třídenním volnem. Aktivitám jsme věnovali celý den a  vycházeli jsme z loňských osvědčených typů, které jsme pozměnili a rozšířili. Oba stupně měly odlišný program, přizpůsobený dětem jejich schopností a dovedností.

Prvňáčci si utvářeli představu o planetě Zemi a o zvířatech, učili se třídit odpad, z PET lahví vytvořili obří stonožku a kreslili na betonovou plochu. Vyzkoušeli si tvorbu mozaiky do čtvercového rámu z víček od PET lahví  - vloni se při jejich tvorbě vyřádily všechny třídy.

Druhá a třetí třídy měly společně výukový program z Ekocentra Paleta v Pardubicích, věnovaly se lesu a vodě. V dalších hodinách se žáci druhé třídy věnovali třídění odpadů a kreslení na venkovní ploše. Třetí třídy besedovaly s naším bývalým učitelem panem Luborem Křivkou a diskutovaly o globálních ekologických problémech a ochraně přírody. Vysázely symbolických 6 stromů v prostorách kolem školní družiny a rybníčku.

Čtvrtá třída spolupracovala s pátou a děti společně vyráběly pexeso s tématikou třídění odpadů, vytvářely abecedu na víčkách. Soutěžily ve skupinách v různých hrách - slalom mezi PET lahvemi, shoz PET lahve (částečně naplněné vodou) medicinbalem, skládání abecedy z víček na čas. I takhle se dá si zahrát!  Nakonec přesadily květiny ve třídách.

Druhý stupeň pracoval po třídách, početná sedmá třída se rozdělila na dvě skupiny. V učebně přírodopisu paní učitelka Machtová připravila poznávání rostlin i živočichů. Děti si připomněly ohrožené druhy zvířat a rostlin.

Paní učitelka Matějková v další učebně debatovala s dětmi o ochraně zvířat a nad jejich právy. Pozornost  hlavně věnovali velkochovům zvířat, zvláště pak drůbežárnám.

V učebně angličtiny se třídy věnovaly skupinovému zpracování otázek podle předložených podkladů na téma „Globální problémy lidstva“, jak je připravila paní učitelka Svatoňová.

V počítačové učebně pan učitel Vaško připravil adresy, ze kterých šly získat informace k prověřovacímu testíku na téma „Odpady“. Jak testíky dopadly, kdo byl nejúspěšnější a jaké zajímavosti se dozvěděl? Můžete se to dozvědět i vy v samostané zprávě.

Pan učitel Vlček se věnoval obnovitelným zdrojům energie. V multimediální učebně se v první polovině hodiny promítaly ukázky jednotlivých typů obnovitelných zdrojů energie, se zaměřením na sluneční energii, potom toto téma děti zpracovaly i z výtvarné stránky. Některé práce byly velmi pěkné a i ty můžete vidět na naších fotkách.

Po celý ten týden děti pro mezitřídní soutěže snášely víčka od PET lahví, vytříděný papír, vybité baterie, rozbité zářivky. V té době jsme již měsíc sbírali vysloužilé elektrospotřebiče – menší ve školní hale a velké v prostorách sběrny. A o těcho sběrových akcích se dozvíte v jiném článku.

Ing. Alena Janáková

Fotografie ze Dne Země